atopiskais-dermatits-un-saule

06/08/2019 d.

Atopiskais dermatīts un saule: kā pareizi kopt atopisku ādu vasarā?

Lielai daļai pacientu ar atopisko dermatītu (AD) ādas stāvoklis uzlabojas siltā un saulainā laikā. Ultravioletiem stariem piemīt īpašības, kas samazina ādā iekaisumu. Šis ir par pamatu fototerapijai jeb gaismas terapijai, kuru pielieto dažādu iekaisīgu ādas slimības ārstēšanā, tostarp arī AD gadījumā vecākiem bērniem. Tomēr jāatceras, ka ultravioletais starojums ir būtiskākais ādas vēža riska faktors un apdegumi bērnībā var veicināt ādas vēžu attīstību vēlākos dzīves posmos. Neskatoties uz to, ka ekzēma var uzlaboties saules staru ietekmē, ir svarīgi ievērot dažus pamatprincipus par drošu uzturēšanos saulē

  • Bērniem vēlams lietot saules aizsargkrēmu ar SPF50, kas pasargā gan no UVB, gan no UVA stariem. Atcerieties uzklāt aizsargkrēmu uz visām saulē pakļautām vietām kā arī regulāri (visbiežāk ik pēc divām stunām un pēc peldēšanas) uzklāt to atkārtoti. Vispiemērotāko krēmu Jums palīdzēs izvēlēties ārsts vai farmaceits aptiekā. Zīdaiņiem līdz 6 mēnešu vecumam vispār nav ieteicams uzturēties tiešos saules staros.

  • Valkāt vieglu apģērbu, kas nosedz pēc iespējas vairāk ķermeņa. Nedrīkst aizmirst arī par galvassegu un saulesbrillēm.

  • Izvairīties no uzturēšanās tiešos saules staros laika posmā no plkst. 11.00 līdz 16.00 un pēc iespējas vairāk uzturēties ēnā.

  • Atcerieties mitrināt ādu un izvairīties no ekzēmas provocējošiem faktoriem arī miera periodos. Regulāra ādas mitrināšana uzlabo ādas stāvokli un paildzina miera periodus.

  • Ekzēmas uzliesmojumu gadījumā nepieciešams konsultēties ar ārstu – dermatologu.

Lai gan saules stari ir viens no galvenajiem D vitamīna avotiem, to ir iespējams uzņemt arī citādāk, piemēram ar uzturu. Ir speciālas analīzes, kas ļauj noteikt D vitamīna līmeni asinīs. Tā trūkuma gadījumā ārsts nozīmes papildus D vitamīna piedevas.

SHARE

www.atopijasskola.lv seminārs par saules aizsarglīdzekļiem un mazgāšanās līdzekļu lietošanu

www.atopijasskola.lv ir norisinājies seminārs par saules aizsarglīdzekļu un mazgāšanās līdzekļu lietošanu un nozīmi atopiskā dermatīta gadījumā.  Saules aizsarglīdzekļi – kādēļ tie būtu jālieto? Kādu SPF saules aizsarglīdzekli izvēlēties? Kā atšķiras UVA un UVB  aizsardzība? Cik bieži ir jāizmanto saules aizsargkrēms dienas laikā? Atbildes uz visiem šiem jautājumiem skaties video zemāk:   Mazgāšanās līdzekļi – kādus mazgāšanās […]

Lasiet vairāk
Lasiet 5 minūtes

Covid-19 un atopiskais dermatīts

Tā kā atopiskais dermatīts ir hroniska iekaisīga slimība, tad cik liels ir risks inficēties un saslimt ar COVID-19 atopiskā dermatīta slimniekiem?  Īsti nav zināms cik liels risks atopiskā dermatīta pacientiem inficēties ar COVID-19. Literatūrā pausta teorija, ka iespējams risks ir nedaudz lielāks, kas izskaidrojams ar to, ka šiem pacientiem ambulatorā aprūpe kļuvusi grūtāk pieejama, tapēc […]

Lasiet vairāk

Kāpēc atopiskais dermatīts pastiprināti izpaužas aukstā laikā?

Gaisa temperatūras pazemināšanās bieži vien ir saistīta ar atopiskas ādas stāvokļa pasliktināšanos. Pastiprinās nieze, apsārtums, āda kļūst sausāka, un līdz ar to arī palielinās diskomforts..

Lasiet vairāk